Cześć,
jestem Ferdinand!

Czeski projektant ogrodów, architekt krajobrazu, popularyzator dziedziny architektury ogrodowej, autor książek o ogrodach, współtwórca i prowadzący popularnego programu w Telewizji Czeskiej, ale również kochający ojciec, miłośnik psów, rowerów i dobrego jedzenia.

Zawsze czułem się świetnie i swobodnie w dzikiej przyrodzie, nieskrępowanej ogrodzeniami czy wysokim murem. Próbowałem znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego jest nam w niektórych miejscach tak dobrze a niektórych miejsc raczej unikamy. W liceum uwielbiałem projektowanie i architekturę, później zacząłem interesować się psychologią. To przywiodło mnie do architektury ogrodów, do dziedziny, która daje mi możliwość tworzyć przestrzeń dla różnych ludzi. Potem sprawy nabrały tempa. Wyruszyłem do Ipswich w Anglii, następnie przez rok podróżowałem po Stanach Zjednoczonych. Tam poznałem wspaniałych i inspirujących architektów krajobrazu i wróciłam do Pragi pełen wizji, zadowolenia, satysfakcji, że nareszcie znalazłem pracę, zabawę i powołanie, które będą mi towarzyszyć do końca życia.

Żyj swoim ogrodem!

Najlepszą inspiracją do mojej pracy jest i chyba zawsze będzie przyroda, spacery z psem, przejażdżka rowerem po lesie, góry, rzeki, wschody słońca i poranne mgły.

I tak znalazłem swoją drogę. Drogę prowadzącą do ogrodów, które są harmonijne, z szacunkiem dla środowiska naturalnego i miejsca, w którym się znajdują. To ogrody, w których po prostu czujesz się dobrze i komfortowo. Tworzę ogrody, które stawiają człowieka na pierwszym miejscu. Ogrody muszą być pełne życia, wyjątkowe i zapraszały do zabawy! Ogrody powinny dojrzewać razem z właścicielem oraz powinny być wygodnym i bezpiecznym miejscem, które zachęca do przebywania w nim w ciągu całego roku. To podstawa i esencja, którymi kierujemy się w naszym Atelier Flera.

Pragnę, by moje ogrody sprawiały Ci przyjemność, cieszyły Cię i przyniosły Ci wiele inspiracji i nowych doznań.

CZŁOWIEK: Tworząc koncepcję ogrodu, zawsze stawiam na pierwszym miejscu człowieka, jego życzenia i potrzeby. Stwórz ogród wyłącznie dla siebie, nie na pokaz, dla przechodniów czy sąsiadów.

ZMIENNOŚĆ: Ogród zaprasza Cię na niezwykły spektakl natury, który nigdy nie będzie taki sam! Ogród zmienia się w ciągu całego dnia, w trakcie całego roku. Ciągle coś w nim powstaje, rodzi się, wyrasta, starzeje się oraz niepowtarzalnie i urzekająco zanika… Uwielbiam ten powtarzający się proces przemiany i uważam go za największy teatr i dar natury! Wspieraj zmienność!

UNIKALNOŚĆ: Zostaw w ogrodzie kawałek siebie. Coś, co jest Ci bliskie, charakteryzuje Twój styl życia. Dopiero wtedy zwykła zieleń zamieni się w niepowtarzalną przestrzeń.

DYNAMIKA: Stwórz w swoim ogrodzie niepowtarzalną przestrzeń pełną zapachów i ruchu. Nie oszczędzaj na kwiatach czy drzewach. Dzięki temu Twój ogród będzie przez cały rok ciekawy, pełen inspiracji i nigdy nie będzie nudny.

TAJEMNICZOŚĆ: Lubię, gdy natura potrafi mnie zaskoczyć. Gdy mnie pociąga, kusi i pozwala odsłonić swoje zakamarki, tajemnice i niespodzianki.

AUTENTYCZNOŚĆ: Nie próbuj na siłę zakonserwować swojego ogrodu! A przede wszystkim nie okłamuj siebie, że jest to możliwe! Niech drzewo czy kamień żyją własnym życiem. Pozwól im się starzeć, przybierać naturalne piękno. Materiały naturalne się zmieniają no i co?

SZACUNEK: Podchodź do swojego ogrodu świadomie, z troską i z szacunkiem dla środowiska naturalnego, by Twój ogród stał się ważnym elementem krajobrazu naszej planety. Jeśli zdecydujesz się postępować zgodnie z zasadami zdrowego ogrodu, to wkrótce będziesz się cieszyć z bogactwa natury.

Lubię dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniami

Dla mnie nie istnieje żadne tabu. Zrozumiałem, że dzieląc się swoją wiedzą jako nauczyciel, szerzę myśli i idee, które mogą pomóc znacznie większej grupie ludzi niż gdybym stał tylko przy „desce kreślarskiej”. Dlatego od kilku lat prowadzę wykłady i organizuję warsztaty twórcze. Napisałem również dwie książki, które stały się bestsellerami w Czechach. Książka „Żyj swoim ogrodem” została przetłumaczona na język angielski i ukazała się pod tytułem: „Live in Your Garden”. Wszystko, co wiemy w naszym Atelier Flera, przekazuję w naszym kursie online „Żyj swoim ogrodem”, w którym krok po kroku prowadzę uczestników w stronę ich wymarzonego, zdrowego i wygodnego ogrodu.

#

Bardzo lubię prowadzić wykłady i seminaria. Osobiste spotkania zawsze przynoszą mi mnóstwo radości i wiele ciekawych obserwacji.

#

Książka „Żyj swoim ogrodem” stała się w Czechach bestsellerem. Została przetłumaczona na język angielski i ukazała się pod tytułem: „Live in Your Garden”. Darmowy fragment książki do pobrania.

Zainspiruj się moimi ogrodami

Jestem przekonany, że praktycznie wszędzie można stworzyć funkcjonalne i przyjemne miejsce. Na podstawie tej zasady wspólnie z architektami z Atelier Flera tworzymy ogrody miejskie i wiejskie, małe i duże, nad oceanem, w środku Europy, ale także w tropikach. Serdecznie zapraszamy do naszych ogrodów.

Nagrody i wyróżnienia Atelier Flera

Za swoją pracę czasem dostaję ciasto i kawę z podziękowaniami lub bezpośrednim przejściem na „ty”. To są dla mnie najlepsze nagrody! Jestem zadowolony, kiedy nasza praca jest doceniana nie tylko przez naszych klientów, ale również przez profesjonalne jury.

  • W 2014 roku uzyskaliśmy 1. miejsce w konkursie „Ogród roku” za projekt prywatnego ogrodu na dachu w Pradze, dwa lata później uzyskaliśmy 2. miejsce w tym samym konkursie za projekt ogrodu w Ołomuńcu.
  • W konkursie na najlepszy staw kąpielowy zdobyliśmy w 2019 roku dwa pierwsze miejsca w kategorii „Biobasen” oraz kategorii „Staw”.
  • Odnowiliśmy park przy zamku renesansowym Mitrowitz, który jest również objęty ochroną najważniejszych zabytków architektury w Republice Czeskiej. Tchnęliśmy w park nowe życie i zdobyliśmy nagrodę „TOP Destynacja w Republice Czeskiej” w 2017 roku od czeskiej agencji turystycznej „Czech Tourism”.
  • W 2017 roku wyjątkowy projekt deweloperski Sakura (najbardziej zielona rezydencja w Pradze), otrzymał nominację do nagrody World Architecture News Award w kategorii Future Projects Residential.
  • Dwukrotnie zdobyliśmy 1. miejsce w konkursie na najlepszą nieruchomość, Best of Realty 2019 i 2020. W obu przypadkach chodziło o ogrody na skarpie – pierwszy raz w małym projekcie mieszkaniowym, drugi raz przy prywatnej willi w Pradze. 
  • Tworzymy również projekty przestrzeni publicznej. Stoimy za projektem renowacji Placu Žižkov w Pradze i byliśmy też bardzo zadowoleni z 3. miejsca w konkursie krajobrazowo-architektonicznym na renowację parku Janka Kráľa w Trnavie na Słowacji w 2017 roku.
  • Razem ze światowej sławy architektką Evą Jiřičná współpracujemy przy projekcie wyjątkowego kompleksu mieszkaniowego Portum Towers w centrum Bratysławy na Słowacji. Zajmujemy się projektowaniem parku, który jest częścią budynku.
  • Współpracowaliśmy z zagranicznymi architektami przy projekcie „Willi w ogrodach”. Wille zaprojektowali architekci z atelier ADR, McGarry-Moon Architects, John Pardey Architects i Vivian Lee z Meier Partners, natomiast zieleń zaprojektowaliśmy my – architekci z Atelier Flera.

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Wraz z ekipą Flera TV regularnie odwiedzamy nasze realizacje i dzielimy się naszymi doświadczeniami ze znajomymi, z przyjaciółmi oraz z naszymi kursantami w Czechach, na Słowacji, a teraz także i w Polsce. Nieskończoną ilość pięknych zdjęć naszych ogrodów można również znaleźć na naszej stronie www.flera.com. Zapraszamy Cię do śledzenia nas na Facebooku i Instagramie – Żyj swoim ogrodem!

FLERA TV

Kanał na YouTube,
pełen inspiracji i porad praktycznych

BĄDŹ NA BIEŻĄCO – ŚLEDŹ NAS!

Najnowsze projekty
i porady praktyczne

W OBIEKTYWIE FOTOGRAFA

Zachwycające realizacje
z Atelier Flera na fotografiach